پلیس یار (نگهبان محله) کیست و هرآنچه باید بدانیم؟: آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چگونه می توان امنیت محل زندگی یا کسب و کار خودتان را بالا ببرید ؟ به همین دلیل و برای ارتقا امنیت محله با استفاده از ظرفیت های موجود در خود مردم آن محله، نیروی انتظامی اقدام به اجرای طرح نگهبان محله یا پلیس یار نیروی انتظامی کرده است.

امنیت چیست؟

تعریف فرهنگ لغات از امنیت, عبارت است از: در معرض خطر نبودن یا از خطر محافظت شدن. امنیت همچنین عبارت است از: رهایى از تردید, آزادى از اضطراب و بیمناکى و داشتن اعتماد و اطمینان موجه و مستند. امنیت, خواه فردى, ملى یا بین المللى, در زمره مسایلى است که انسان با آن مواجه مى باشد. امنیت به صورت وسیع, در مفهومى به کار گرفته شده که به صلح, آزادى, اعتماد, سلامتى و دیگر شرایطى اشاره مى کند که فرد و یا گروهى از مردم, احساس آزادى از نگرانى, ترس, خطر یا تهدیدات ناشى از داخل یا خارج را داشته باشند. هر چند آن گونه که بارى بوزانBozan) ) استدلال مى کند, مفهوم امنیت فى نفسه در کاربرد عامى که در روابط بین الملل و دیگر رشته ها دارد و به نظر مى رسد که به عنوان یک مفهوم سازمان یافته محورى از سوى سیاستمداران و محققان مورد پذیرش قرار گرفته باشد, با ادبیات شدیدا نامنسجمى روبروست.

پلیس یار (نگهبان محله) کیست ؟

همان طور که از اسم آن مشخص است، فردی است که به پلیس کمک می کند تا امنیت منطقه و محله افزایش یابد. البته این فرد در قبال وظایفی که انجام می دهد حقوق دریافت کرده و از مزایایی برخوردار می شود. در مقاله حاضر قصد داریم تا با مفهوم پلیس یار و وظایف آن بیشتر آشنا شویم. همچنین اطلاعاتی در رابطه با استخدام نگهبان محله ، استخدام پلیس یار ، هزینه استفاده از سرویس نگهبان هوشمند و … کسب کنیم، پس در ادامه همراه ما باشید.

پلیس یار به چه کسی گفته می شود؟ هرآنچه باید از پلیس یار (نگهبان محله) بدانیم
پلیس یار به فردی گفته می شود که با گذراندن دوره های آموزشی مرتبط با این شغل، با یک موسسه حفاظتی قرار داد می بندد تا از اماکن و یا محل های مشخص در زمان های تعیین شده مراقبت کند. موسسات حفاظتی موسساتی هستند که به صورت خصوصی برای تامین امنیت مناطق مختلف به مردم خدمات دهی می کنند. این موسسات با استخدام افراد و نصب تجهیزات امنیتی، می توانند کمک کنند تا امنیت محل یا مجموعه شما کاملا تامین شود.

پلیس یار، نگهبان محله

به زبان ساده تر، پلیس یار یک محافظ شخصی است که برای تامین امنیت محل های مشخص شده توسط کارفرما به نیروی انتظامی کمک می کند. البته مطابق اسم آن، پلیس یار وظیفه پلیس را برعهده ندارد بلکه باید در انجام وظایف پلیس به آن کمک کند. به همین دلیل اصلی ترین نقش نگهبان محله در پیشگیری از وقوع جرم نمود پیدا می کند.

پلیس یار اطلاعات موارد مشکوک را به کلانتری محل اعلام می کند و مظنون های احتمالی را به صورت کتبی به کلانتری معرفی می کند. به همین دلیل نقش پلیس یار یک نقش بسیار مهم در حفظ امنیت جامعه است. استفاده از نگهبان محله می تواند آمار وقوع جرم را در مناطقی که در آن نرخ جرم بالا است به شدت کاهش دهد.

وظایف پلیس یار و نگهبان محله چیست؟

همان طور که گفته شد، اصلی ترین وظیفه پلیس یار در پیشگیری از وقوع جرم است. در واقع او کمک می کند تا جرمی انجام نشود. در صورت وقوع جرم نیز سریعا به پلیس اطلاع می دهد تا به آن رسیدگی شود. وظایف مختلفی را می توان برای نگهبان محله تعریف نمود. به عنوان مثال حفاظت از اماکن مسکونی، تجاری یا پارکینگ ها می تواند در اختیار محافظ محله قرار گیرد تا از وقوع سرقت جلوگیری کند.

مهم ترین وظایف نگهبان محله

پلیس یار (نگهبان محله) کیست و هرآنچه باید بدانیم؟ : گشت زنی شبانه روزی در مناطقی که احتمال وقوع جرم در آنها بالاست مثل مغازه ها یا اماکن تجاری، معرفی افراد مشکوک به کلانتری و زیر نظر گرفتن افرادی که احتمال انجام جرم را دارند، از وظایف دیگر نگهبان محله است. نگهبان محله معمولا به تجهیزات دفاع شخصی نظیر گاز اشک آور یا دست بند نیز مجهز است. البته همان طور که گفته شد، فردی که به عنوان پلیس یار انتخاب می شود، آموزش ها و دوره های لازم را در این رابطه می گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *