با بررسی کامل مسائل مربوط به نکاتی در مورد نمونه قرارداد استخدام نگهبان  در مراکز و کارگاه‌های مختلف با شما عزیزان همراه هستیم. نگهبان ازجمله شغل‌هایی است که برای فعالیت در آن حتماً نیاز به عضویت در شرکت خاصی هم نبوده و افراد شاغل در این رده شغلی می‌توانند به‌صورت مستقل به خدمات مجتمع‌ها، کارگاه‌ها و .. در بیایند. اما با این همه تنظیم قرارداد کار برای این رده شغلی اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه با بررسی مسائل مربوط به این موضوع به اهمیت استفاده از قرارداد استخدام نگهبان پی خواهید برد.

نگهبان کیست و شرح وظایف آن

نگهبان تعریف مشخصی دارد. این رده شغلی به کسی اطلاق می‌شود که وظیفه حراست، نگهبانی و مراقبت از محل مشخصی را داشته و عبور و مرور افراد و خودروها را به آنجا کنترل می‌نماید. یکی از ارکان برقراری امنیت در هر مرکزی نگهبان است. هرچند در دنیای امروز تجهیزات الکترونیکی و مدرنی مانند دوربین‌های محافظتی، دزدگیرها، زنگ‌های هشدار، ریموت‌ کنترل‌ها، درب‌های ریموت دار، دستگاه‌های کنترل اثر انگشت و مواردی ازاین‌دست برای بالاتر بردن سطح امنیت فضاهای مختلف تهیه شده و در اختیار کاربران قرار دارد، اما بااین‌حال حضور نگهبان همچنان برای انجام برخی از کارها در مراکز مختلف وجود دارد.

هر مجتمع، کارگاه و یا فضایی با قوانین مشخصی اداره می‌شود. تا اندازه‌ای این قوانین را می‌توان با وسایل الکترونیکی قید شده در بند قبل کنترل نمود؛ اما برای کنترل دقیق و تعیین شرایط کامل ایمنی و امنیتی حضور نگهبان الزامی است. برای مثال حضور مهمان در مجتمع‌های مسکونی با اتومبیل یکی از مواردی است که امکان کنترل آن توسط این ابزارها وجود ندارد. یا پاسخ‌دهی به مراجعین به کارگاه‌ها در ساعات غیر اداری نیز توسط این موارد امکان‌پذیر نیست. در اینجا است که اهمیت استفاده از نگهبان در چنین مراکزی مشخص می‌شود. برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید!

نمونه قرارداد استخدام نگهبان

اهمیت استفاده از قرارداد کار برای استخدام نگهبان
حالا که با اهمیت استفاده از نگهبان برای ایجاد امنیت در مجتمع‌ها و کارگاه‌ها و … آشنا شدید، لازم است تا اهمیت استفاده از قرارداد کار برای استخدام نگهبان را نیز با هم مرور کنیم. در ابتدای این مقاله اقدام به معرفی نمونه قرارداد استخدام نگهبان نمودیم. چنین قراردادی با تبیین دقیق شرح وظایف نگهبان می‌تواند رابطه کاملاً حرفه‌ای میان طرفین را ایجاد نماید. دقت کنید که:

نگهبان به برخی از موارد امنیتی فضای محل سکونت یا کار شما دسترسی دارد.
به ناچار می‌بایست کلید برخی از فضاهای کارگاه و منزل را در اختیار نگهبان قرار دهید.
وظیفه کنترل عبور رو مرور نیز به عهده او است.
ازاین‌رو برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند سرقت و سوءاستفاده نگهبان از چنین مواردی، لازم است تا قرارداد کار محکم با وی تنظیم شده و تمام موارد در آن درج شود. از طرف دیگر در برخی مواقع شاهد هستیم که بعد از گذشت مدتی رابطه صمیمی کارفرما با نگهبان باعث عدم اجرای تعهدات وظایف به‌صورت کامل از سوی نگهبان می‌شود. در این مواقع نیز وجود قرارداد کار محکم می‌تواند تضمین‌کننده حفظ شرایط اولیه میان طرفین باشد. هر شغل و پستی در هر سطحی نیاز به کنترل و ارزیابی توسط مدیران دارد. این موضوع را حتی در بالاترین سطوح مدیریتی در کشور نیز شاهد هستیم. شما نیز برای کنترل مسائل مربوط به نگهبان می‌توانید از تنظیم قرارداد کار با وی استفاده کنید.

مهم‌ترین مفاد نمونه قرارداد استخدام نگهبان

اما قرارداد استخدام نگهبان به چه مسائلی اشاره داشته و چه مواردی را میان طرفین بیان می‌کند؟ آشنایی با مفاد قرارداد استخدام نگهبان برای طرفین این قرارداد لازم است. البته باید متذکر شویم که بر اساس شرایط میان طرفین ممکن است مفاد متفاوتی نیز در این قرارداد تنظیم شود؛ اما به‌صورت کلی این قرارداد را می‌توان با مفاد زیر تهیه نمود.

شرح وظایف نگهبان محله و مجتمع مسکونی

یکی از مواردی که در آن از نگهبان استفاده شده و اتفاقاً وجود نگهبان برای آن ضروری و لازم است، برای مجتمع‌های مسکونی و اداری و یا محله‌ها است. مجتمع‌های اداری به این جهت که در شب‌ها خالی از سکنه هستند، نیاز مبرمی به داشتن نگهبان دارند. در مجتمع‌های مسکونی نیز به دلیل شلوغ بودن مجتمع و عدم شناخت کافی ساکنین نسبت به یکدیگر، وجود نگهبان می‌تواند بسیار ضروری و مهم باشد. در شهرهای شلوغ معمولاً اعضا و ساکنین محله‌های مختلف نیز اقدام به استخدام نگهبان برای جلوگیری از مشکلات مختلف در محله می‌نمایند. البته هر کدام از این نگهبان‌ها شرح وظایف مشخصی دارند. به‌صورت کلی برای هر یک از این نگهبان‌ها می‌تواند شرح وظایف زیر را در نظر گرفت.

 نگهبان محله

شرح وظایف نگهبان مجتمع مسکونی

نگهبان مجتمع‌های مسکونی بر اساس بزرگی و تعداد جمعیت و همچنین شرایط خود ساختمان گاهی اوقات با عنوان لابی من و گاهی هم به‌عنوان سرایدار شناخته می‌شود. درواقع این شرح وظایف این دو است که می‌تواند آنها را تبدیل به نگهبان نیز کند. فارغ از اسم و عنوان هر یک از این افراد، هر شخصی به‌عنوان نگهبان مجتمع مسکونی وظایف زیر را در این شغل به عهده دارد:

نگهبان باید همیشه دارای ظاهری مناسب و شیک باشد.
در صورت در اختیار داشتن، حتماً باید لباس فرم به تن داشته باشد.
رفتار پسندیده با ارباب‌رجوع چه اهالی ساختمان و چه سایرین در وظایف اصلی نگهبان مجتمع مسکونی است.
حضور به‌موقع و بدون تأخیر در سر پست و عدم غیبت ازجمله وظایف اصلی نگهبان مجتمع مسکونی محسوب می‌شود.
پایبندی به تمام وظایف درج‌شده در نمونه قرارداد استخدام نگهبان ازجمله وظایف وی است.
حفظ بهداشت و تمیزی محیط لازمه شغل نگهبانی است.
حراست و نگهبانی از اموال ساختمان از وظایف نگهبان محسوب می‌شود.
کنترل ورود و خروجی‌های افراد و خودروها
کنترل ورود و خروج مهمان‌ها به داخل ساختمان و هدایت آنها در مسیرهای درست
ثبت زمان ورود و خروج ساکنین
کنترل ورود و خروج اثاثیه به ساختمان و هماهنگی با مدیریت
احراز هویت اشخاص مراجعه‌کننده به ساختمان
انجام کارهای لازم در زمان بروز حوادث غیرمترقبه مانند زلزله و آتش‌سوزی
مسئولیت برقراری نظم در ساختمان

شرح وظایف نگهبان محله

نگهبان محله نیز شرح وظایفی تقریباً مشابه با نگهبان مجتمع مسکونی دارد. البته این پست دارای برخی وظایف اختصاصی نیز هست که ممکن است برای نگهبان مجتمع قابل تعریف نباشد. بااین‌حال در زمان تنظیم قرارداد کار برای نگهبان محله می‌بایست به موارد زیر دقت کنید:

آراستگی ظاهری و به تن داشتن لباس فرم
کنترل ورود و خروج افراد به داخل محله
کنترل ورود و خروج اتومبیل‌های شخصی به محله
نگهبانی خودروهای پارک شده ساکنین در کوچه در طول روز و شب‌ها
عدم غیبت و تأخیر در پست نگهبانی
ترک نکردن پست نگهبانی تا زمان رسیدن نگهبان بعدی
ایجاد نظم در محله
خبر دادن به پلیس در صورت مشاهده امری مشکوک
جلوگیری از پارک کردن وسایل نقلیه افراد غیر مرتبط در محله
انجام سایر وظایف محوله
پایبندی به وظایف درج‌شده در نمونه قرارداد استخدام نگهبان

شرح قرارداد نگهبان ساختمان در حال ساخت از منظر حقوقی

نگهبانی از ساختمان در حال ساخت اهمیت بسیار زیادی دارد. فرد نگهبان در چنین شرایطی هم باید وظایف نگهبانی مربوطه را انجام دهد و هم در ساعاتی که مسئولین در محل حاضر نیستند، باید پاسخگو افراد مراجعه‌کننده به محل کارگاه باشد. در بسیاری از مواقع مأمور آب و برق یا شهرداری در ساعاتی به کارگاه مراجعه می‌نمایند که احتمالاً افراد مسئول در آن حاضر نیستند. ازاین‌رو نگهبان به‌عنوان نماینده کارفرما باید پاسخگوی این دست از عزیزان باشد. از این گذشته مراقبت از وسایل موجود در محل کارگاه نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و نگهبان کارگاه این مسئولیت را به دوش خواهد داشت.

در زمان تنظیم قرارداد کار نگهبان ساختمان باید به این موارد دقت شده و تمام وظایف محوله در متن قرارداد درج شود. با توجه به اینکه قرارداد کار نگهبان کارگاه و ساختمان در حال ساخت زیر نظر قانون کار تنظیم می‌شود، ازاین‌رو تمام موارد حقوقی مربوط به قانون کار نیز باید در آن رعایت شود. نگهبان نیز طبق همین قرارداد می‌تواند برای درخواست تمام حق‌وحقوق خود اعم از مرخصی، پاداش، سنوات و … استفاده نماید. این امر نشان از اهمیت بسیار بالای تنظیم این قرارداد دارد. عدم دقت به آن ممکن است باعث بروز مشکلات حقوقی زیادی برای هر دو طرف گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، این مطلب را بخوانید.

نکاتی مهم در تنظیم قرارداد استخدام نگهبان

در تنظیم قرارداد استخدام نگهبان ساختمان و … استفاده از یک چارچوب استاندارد و درست ضروری است. این چارچوب استاندارد را می‌توانید در نمونه قرارداد استخدام نگهبان در اختیار داشته باشید. اما جدای از این اگر سعی در پر کردن این قرارداد داشته و یا در حال تنظیم آن هستید، رعایت نکات زیر می‌تواند شرایط بهتری را هم از نظر رفتار حرفه‌ای میان طرفین و هم از نظر حقوقی برای شما رقم بزند:

هرگز متن قرارداد استخدام نگهبان را بدون مبلغ و دستمزد تنظیم نکنید.
از درج مقررات و موارد مخالف با اصول تصویب‌شده در قانون کار در متن قرارداد اجتناب نمایید.
حق‌وحقوق نگهبان را مطابق با قوانین کار مندرج در کتاب مجموعه قوانین ومقررات در متن قرارداد درج کنید.
متن قرارداد را بدون غلط املایی تنظیم نمایید.
از داشتن قلم‌خوردگی در متن قرارداد نیز پرهیز کنید.
حتماً در متن قرارداد اقدام به درج بند مربوط به حل اختلاف نمایید تا در صورت بروز اختلاف مجبور به حضور در دادگاه نشوید.
استفاده از خدمات مشاوره حقوقی برای رعایت موارد حقوقی این قرارداد اهمیت بسیار زیادی دارد.

حقوق و مزایای نگهبان

یکی دیگر از چالش‌های مهم که هم در نمونه قرارداد استخدام نگهبان به آن اشاره شده و هم کارفرما و خود نگهبان به دنبال حل آن هستند، مسائل مربوط به حقوق و مزایای نگهبان است.

سنوات
پاداش
مرخصی
عیدی
بیمه
حقوق مطابق با وزارت کار
ازجمله مزایا و حقوقی هستند که نگهبان طبق قانون کار می‌تواند از آنها بهره‌مند شود. دقت کنید که تنظیم قرارداد کار برای نگهبان باید طبق مسائل روز مربوط به این قوانین باشد. در غیر این صورت حتی ممکن است اعتبار قرارداد شما نیز زیر سؤال برود. شرایط قرارداد کار و استخدام در کارگاه‌ها و محل‌هایی که طبق قانون زیر نظر قانون کار قرار می‌گیرند، با قسمت‌های دیگر تفاوت‌هایی دارد. اصلی‌ترین تفاوت این کارگاه‌ها در اجبار برای رعایت تمام موارد مربوط به حقوق و مزایای نگهبان طبق مقررات قانون کار است. اگر اطلاعات لازم درباره این مقررات را ندارید، بهتر است از وکیل و مشاور حقوقی برای تنظیم قرارداد خود کمک بگیرید. همچنین استفاده از نمونه قراردادی که منطبق بر قوانین روز باشد، می‌تواند گره‌گشای کار شما عزیزان باشد.

اهمیت مشاوره حقوقی در تنظیم قرارداد استخدام نگهبان

مشاوره حقوقی یکی از خدماتی است که وجود آن برای جامعه ضروری است. در جامعه بشری مسائل حقوقی بسیار مختلفی در حال وقوع است که افراد جامعه به دلیل نداشتن اطلاعات لازم درباره آنها مجبور به استفاده از این خدمات هستند. البته در برخی مواقع شاهد هستیم که برخی از کاربران بی‌توجه به این خدمات، سعی دارند تا به‌ تنهایی این مسائل را حل کنند. همین امر و عدم کسب اطلاعات لازم از سوی این افراد است که باعث شده تا امروزه دادگاه‌های حل مسائل حقوقی تبدیل به یکی از شلوغ‌ترین مکان‌ها در هر کشوری شود. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که قرار نیست هرگز دچار این مسائل و مشکلات شوند. البته اگر سری به دادگاه‌های حقوقی زده و با افراد درگیر در این پرونده‌ها صحبت کنید، آنها هم بر همین عقیده بودند.

یکی از مسائل حقوقی مهم، تنظیم قرارداد حقوقی استخدام است. قراردادهایی مانند قرارداد کار نگهبان نیاز به بررسی چالش‌های مختلفی دارد. بررسی همه این چالش‌ها بدون در نظر گرفتن مقررات و قوانین حقوقی مربوطه امکان‌پذیر نیست. اطلاع از همه این قوانین نیز نیاز به دانش حقوقی و تخصص در این زمینه دارد. ازاین‌رو برای جلوگیری از بروز اختلافات معمول بهتر است دراین‌باره از خدمات مشاوره حقوقی بهره برده و خود را درگیر مسائل حقوقی نکنید.

مزیت‌های استفاده از نمونه قرارداد استخدام نگهبان

یکی از ترفندهایی که برای تنظیم قرارداد کار نگهبان می‌توانید از آن استفاده کنید، استفاده از قراردادها آماده است. البته اگر جست‌و‌جویی در اینترنت کرده باشید، مجموعه‌ای بی‌شمار از این قراردادها را خواهید یافت که در اکثریت مواقع افراد بدون تخصص و تجربه آنها را تنظیم نموده‌اند. بسیاری از این قراردادها صرفاً جمع‌آوری اطلاعات پراکنده از سایت‌های مختلف است. ازاین‌رو استفاده از آنها خیلی هم نمی‌تواند مزیتی برای شما باشد. اما در این میان نمونه قراردادهایی هم هستند که مطابق با قوانین روز و کاملاً محکم و عالی تنظیم شده وکیل و مشاور حقوقی با تجربه و متخصص در این زمینه، آنها را تدوین کرده است. استفاده از این نمونه قراردادها است که می‌تواند روشن کننده راه برای همه کاربران باشد.

با استفاده از نمونه قرارداد استخدام نگهبان تنظیم شده توسط وکیل شما می‌توانید:

با مفاد اصلی این قراردادها آشنا شوید.
شرح وظایف کاملی را برای نگهبان در دسترس داشته باشید.
خیال خود را از بابت مسائل حقوقی راحت کنید.
در استخدام نگهبان عالی و بدون دغدغه عمل کنید.
خود را از مشکلات حقوقی در امان نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *