موسسه حفاظتی و مراقبتی چیست؟: امنیت اجتماعی در کنار امنیت فردی یکی از نیازهای ضروری افراد است که لازمه زندگی اجتماعی می‌باشد. امروزه رشد جمعیت همراه با تنوع فرهنگی و اقتصادی در سطح جامعه نیازمند تلاش بیشتر برای حفظ و تامین امنیت عمومی و اجتماعی در کنار امنیت فردی افراد است. موسسات حفاظتی و مراقبتی به صورت غیراتفاعی و با مجوزهای رسمی تحت نظارت مستقیم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برای برقراری آرامش و امنیت در سطح جامعه در تلاش هستند. بالا بردن ضریب امنیتی فردی در جامعه و یا اماکن حساس از طریق افزایش اطلاعات و آگاهی‌های امنیتی پیشگیرانه، بخشی از مهم‌ترین اهداف یک مرکز و موسسه حفاظتی و مراقبتی است. این اهداف با تلاش برای ساماندهی نگهبانی اماکن و خدمات حراستی و انتظامی، افزایش ضریب امنیت با کمک نیروهای آموزش دیده و بهره‌گیری از سیستم­های حفاظتی و نظارتی روز به روز در حال گسترش است که منجر به رسیدن به امنیت پایدار می‌گردد.

تجهیزات حفاظت فیزیکی و مراقبتی

احساس امنیت برای اشخاص در جامعه با استفاده از تجهیزات دفاع شخصی فراهم می‌شود. این تجهیزات حفاظتی نقش موثری در کاهش و پیشگیری از وقوع جرم دارندموسسه حفاظتی محافظین نورسماء با مجوز رسمی از نیروی انتظامی عامل واگذاری تجهیزاتدفاع شخصی برای متقاضیان مورد تایید پلیس می باشد.در ادامه لیستی از تجهیزات حفاظت فیزیکی مورد استفاده نگهبانان، نیروهای حراستی و… آمده است:

اسپری و افشانه (گاز اشک آور)

شوکر

دستبند(فقط برای نگهبانان)

بی سیم

شوکر پرتابی

جلیقه ضد گلوله

سپر ضد گلوله

راهبند یا بلاکر

اسپری فلفل

موسسه خدمات حفاظتی و مراقبتی چیست؟

موسسات حفاظتی مراقبتی با هدف ارتقاء ظرفیت مقابله و پیشگیری از وقوع جرایم و ارائه خدمات انتظامی، زیر نظر مرکز انتظام نیروی انتظامی مجوز فعالیت یافته اند. هدف این موسسات تقویت امنیت عمومی و پیشگیری از وقوع جرایم با بهره گیری از تجهیزات و فناوری جدید و نیروی مردمی است. با تشکیل و افزایش فعالیت در این حوزه توسط بخش غیر دولتی، موسسه حفاظتی توانسته با بهره وری مناسب از ظرفیت موجود کیفیت خدمات حفاظتی را نیز افزایش دهند. از این رو می توان گفت علاوه بر اایجاد شرایط سهل و سریع در ارائه خدمات انتظامی و حفاظتی، ظرفیت جدیدی نیز برای تامین امنیت در جامعه به وجود آماده است.

 

بیشتر بدانید: خدمات نگهبانی

 

خدمات موسسه حفاظتی و مراقبتی چیست؟

خدمات متنوعی توسط شرکت های حفاظتی جهت تامین امنیت ارائه می شود که شامل موارد متعدد و رو به رشدی است. از جمله این خدماتی حفاظتی و مراقبتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نگهبانی و حفاظت از شهرک های صنعتی

سرمایه گذاری و صنعت موضوعی است که لازمه رشد و ارتقاء یک اقتصاد پویا خواهد بود. برای این منظور یکی از راهکارهای افزایش سرمایه گذاری در این بخش و توسعه آن را می توان ایجاد حس اطمینان از سرمایه گذاری دانست. نگهبانی و حفاظت از شهرک های صنعتی از جمله خدمات مهم و حساسی است که توسط شرکت های حفاظتی ارائه می شود. این شرکت ها با تامین نیروهای آموزش دیده، ایجاد گشت های شبانه روزی و پست های بازرسی می توانند اقدامات پیشیرانه و لازم را انجام دهند.

2- نگهبانی و حفاظت از شهرک های مسکونی

شهرک های مسکونی مناطقی شامل مجتمع های آپارتمانی و تراکم جمعیتی بالا هستند. از جمله نیازهای این مناطق تامین امنیت و اقدامات حفاظتی است که سبب پیگیری از وقع جرم و نیز اقدام به موقع پس از آن می شود. نگهبانی و حفاظت از شهرک های مسکونی نیز از خدمات موسسه حفاظتی و مراقبتی محسوب می شود. ایست بازرسی، گشت شبانه روزی، تشکیل تیم های ویژه حین وقع جرم از جمله خدماتی است که ارائه می شود.

3- خدمات لابی من

مجتمع های لوکس و مجلل و یا دارای واحد های مسکونی زیاد نیز نیازمند تامین امنیت هستند. در این اماکن از خدمات لابی من استفاده می شود. لابی من شخصی است که سازماندهی و هماهنگی لازم را بین کنترل ورود و خروج ، نظارت بر عملیات مجتمع را مدیریت می نمایند. این شخص بر اساس ضوابط موسسه حفاظتی، با ظاهری آراسته و حفظ نظم وظیفه نظارت بر امور اجرایی ساختمان، راهنمایی افراد هنگام و ورود و خروج، کنترل ورود و خروج خودرو به پارکینگ، انجام اقدامات پیشگیرانه یا پس از وقوع جرم را بر عهده دارد.

خدمات لابی من

عموما می توان با در نظر گرفتن نیاز های لازم و استخدام یک لابی من حرفه ای به ایجاد نظم و امنیت در ساختمان کمک کرد. موسسات و شرکت های حفاظتی مانند ناتپ نیز با ارائه خدمات مناسب لابی من شرایط مناسبی را برای صاحبان این اماکن فراهم آورده اند.

4-نگهبان محله

نگهبان محله اصطلاحی نام آشنا اما محجور در سطح اجرایی که علی رغم این وضع دارای وظایف مهمی است که اساس امنیت در سطح کلان محلات از کیفیت اجرای درست این بخش شروع می گردد. خدمات این بخش شامل محله های مسکونی است. برای مثال یک کوچه شامل تعدادی واحد مسکونی می توانند طی یک توافق جمعی امنیت و حراست از محله خود را به موسسه حفاظتی و مراقبتی بسپارند. پس از آن نگهبانان محله بر اساس دستور العمل داده شده اقدامات لازم و پیشگیرانه را در آن محله لحاظ می کنند.

5-حفاظت فیزیکی و تشریفات

مواقعی تامین امنیت به شخص یا یک رویداد مرتبط می شود. تامین امنیت برای مجالس، همایش ها و مراسم ها نیازمند استفاده از نگهبانان و پلیس یاران آموزش دیده است. این نیروها زیر نظر یک موسسه حفاظتی می توانند به برقراری نظم و امنیت در این رویدادها کمک کنند.

در حالت کلی به حفاظ و حراست از کلیه تجهیزات یک مکان حفاظت فیزیکی و کلیه اقدامات مراقبتی که برای حفاظت از یک شخص یا اشخاص طی یک رویداد انجام می پذیرد حفاظت تشریفات گفته می شود.

در کنار موارد فوق خدمات مختلف دیگری مانند حفاظت از اماکن تجاری، مراکز آموزشی، مراکز دولتی و ادارات، مانیتورینگ حفاظتی نیز توسط شرکت های حفاظتی و مراقبتی ارائه می شود. تمامی این خدمات به صورت منظم زیر نظر موسسه و مرکز انتظام ناجا صورت می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *