آموزش مهمترین اصول نگهبانی: حتما شما هم می دانید که توجه به اصول نگهبانی می تواند نتایج فوق العاده مطلوبی را برای نگهبانان به همراه داشته باشد. معمولا نگهبانی شاخه کاری مهمی به حساب می آید که می تواند سطح امنیتی یک مجموعه را تحت تاثیر خود قرار دهد. در حال حاضر راه های بسیار زیادی در جهت بهبود وضعیت نگهبانی یک تیم یا مجموعه وجود دارد. هر کدام از این راه ها و روش ها، یک سری مزایا و معایب خاص را در خود جای داده اند. توجه داشته باشید که استفاده از اصول نگهبانی به شما اجازه می دهد تا خیلی راحت امنیت محیط را دو برابر کنید. به همین علت هم توجه به این اصول اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. امروز ما قصد داریم تا در همین مورد با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

نگهبانی چیست؟

اولین موردی که در اصول نگهبانی شما باید به آن توجه داشته باشید، چیستی این شاخه کاری می باشد. به صورت کلی به روش هایی که با استفاده از آنها شما می توانید از اموال دولتی، اماکن مختلف، ارگان ها، تاسیسات و ابزار های مختلف حراست کنید، نگهبانی گفته می شود. و خلاصه ایجاد مقررات انتظامی را می توان به عنوان مهم ترین اصل نگهبانی شناسایی کرد. به صورت کلی یک نگهبانی از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در لیست زیر شما می توانید همه این اجزا را به صورت کامل مشاهده کنید.

نگهبان
سرپرست
مسئول انتظامات

در کتاب اصول نگهبانی آمده که هر کدام از این افراد مسئولیت های خاصی داشته و ترک مسئولیت می تواند مشکلات قانونی را برای آنها ایجاد کند. توجه داشته با شید که ترک پست توسط هر کدام از این افراد مشکلات متعددی را برای ساختار نگهبانی ایجاد می کند و در نتیجه، امکان ترک پست تحت هیچ شرایطی وجود ندارد. به صورت کلی نگهبانی اهمیت زیادی دارد. فرض کنیم که یک تیم بزرگ یا دولتی بر روی یک پروژه به شدت مهم کار می کنند. آنها باید بتوانند امنیت پروژه را حفظ کنند و آن را در برابر تهدید های مختلف محافظت نمایند.

به همین علت هم وظیفه نگهبانی یک وظیفه مهم و پر رنگ به حساب می آید. نگهبانان باید به صورت کامل حواس خود را جمع کنند و مطمئن شوند که هیچکس به محوطه آنها نزدیک نمی شود. توجه داشته باشید که وظیفه یک نگهبان می تواند سرنوشت یک پروژه را به صورت کامل مشخص کند.

 

بیشتر بخوانید : 8 راه ساده برای امن تر شدن محله تان

 

کار های ممنوعه در اصول نگهبانی

به صورت کلی نگهبانی هم مثل سایر شغل ها یک سری موارد ممنوعه دارد. مواردی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم از جمله فعالیت هایی هستند که انجام آنها طبق اصول نگهبانی برای نگهبانان ممنوع می باشد. در صورتی که یک نگهبان آنها را انجام دهد، امکان اخراج و قطع رابطه با وی وجود دارد. ترک پست اولین مسئله مهمی است که یک نگهبان تحت هیچ شرایطی نباید آن را انجام دهد. زمانی که یک نگهبان پست خود را ترک می کند، در واقع آن قسمت از محیط را با خطر و آسیب های جدی مواجه نموده است.

در نتیجه نگهبانان تحت هیچ شرایطی حق ترک پست خود را ندارند. خوابیدن دیگر مسئله ای است که می تواند خطرات امنیتی را برای خود نگهبان و محیط ایجاد کند. زمانی که نگهبان در هنگام پست و گشت به خواب فرو می رود، جان خود و همه افراد حاضر در محوطه را به خطر می اندازد.

گزارش نویسی در نگهبانی

یکی از مهم ترین موارد مربوط به اصول نگهبانی، گزارش نویسی است. هدف اصلی افراد و نگهبانان از گزارش نویسی انتقال دقیق اطلاعات به افرادی که هنوز در آن مورد چیزی نمی دانند است. توجه داشته باشید که پروسه گزارش نویسی توسط یک نگهبان یک پروسه مهم به حساب می آید. فرض کنیم که در یک شب یک محوطه با رخنه امنیتی مواجه می شود. نگهبان پس از اتمام همه اتفاق ها باید همه موارد را در یک کاغذ به صورت گزارش ذکر کند و آنها را در اختیار سوپروایزر خود قرار دهد.

استفاده از گزارش های دست نویسی می تواند باعث شود تا مدیران خیلی راحت تر موارد امنیتی را بررسی کنند و تلاش خود را در جهت رفع آنها به کار گیرند. توجه داشته باشید که گزارش نویسی شامل انواع مختلفی همچون اجرایی، بازرگانی، جزایی، نظامی، ستادی، اطلاعاتی و قضایی است. شما باید با اصول گزارش نویسی برای فعالیت به عنوان یک نگهبان به صورت کامل آشنا باشید.

بازرسی در اصول مهم نگهبانی

آخرین موردی که در اصول نگهبانی شما باید به آن توجه داشته باشید بازرسی است. به صورت کلی بازرسی دو قسمت مهم دارد: بازرسی افراد و بازرسی خودرو ها. هر کدام از این قسمت ها یک سری کاربرد های خاص داشته و به نحوی خاص بر روی عملکرد نگهبانان تاثیر گذار هستند. بازرسی افراد شامل مواردی همچون اداری، پرسنل، اتباع بیگانه، مقامات کشوری، نیرو های فنی و متفرقه است. در طول بازرسی نگهبانان باید به دنبال ابزار های ممنوعه برای محیط باشند. مثلا زمانی که ورود قطعات الکترونیکی امنیت را به خطر می اندازد، نگهبانان باید قطعات الکترونیکی و گوشی های هوشمند افراد را دریافت کنند و سپس بازرسی را شروع نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *